De oudste Hebreeuwse bijbel ter wereld kan op een veiling 50 miljoen dollar opbrengen

Afbeeldingen van de Codex Sassoon, die Sotheby's in mei zal veilen.

Met dank aan: Sotheby's

Een Hebreeuwse Bijbel die meer dan 1,000 jaar oud is, kan dit voorjaar op een veiling tot $50 miljoen opbrengen, wat het het meest waardevolle historische document ooit zou maken.

Sotheby's zal in mei de zogenaamde Codex Sassoon veilen, die dateert uit de negende eeuw en de brug vormt tussen de ontdekking van de Dode Zeerollen en de modern geaccepteerde vorm van de hedendaagse Hebreeuwse Bijbel.

"Het is een essentiële toetssteen van de menselijke geschiedenis", zegt Richard Austin, Sotheby's global head of books and manuscripts.

De verkoopschatting voor de Bijbel ligt tussen de $ 30 miljoen en $ 50 miljoen. In 2021 betaalde hedgefondsmiljardair Ken Griffin $ 43.2 miljoen voor een eerste editie kopie van de Amerikaanse grondwet op een veiling van Sotheby's. In 1994 betaalde Bill Gates 30.8 miljoen dollar voor de Codex Leicester, een verzameling wetenschappelijke geschriften met tekeningen van Leonardo da Vinci.

De 'Codex Sassoon'-bijbel wordt tentoongesteld bij Sotheby's in New York op 15 februari 2023. – Volgens Sotheby's is de Codex Sassoon de vroegste en meest complete Hebreeuwse Bijbel die ooit is ontdekt en zal deze ter veiling worden aangeboden met een geschatte waarde van 30-50 miljoen Amerikaanse dollars, waardoor het de meest waardevolle gedrukte tekst of historisch document is dat ooit is aangeboden.

Ed Jones | AFP | Getty-afbeeldingen

De naam "Codex Sassoon" komt van de vorige eigendom van de Bijbel, als onderdeel van de beroemde verzameling van David Salomon Sassoon, die in de 20e eeuw de belangrijkste privécollectie van Judaica- en Hebraica-manuscripten bijeenbracht. Vóór de Codex Sassoon bestonden er alleen fragmenten van bijbelse teksten in rolvorm, zeggen experts.

Sotheby's zei dat hoewel de Bijbel een prominente plaats innam in de collectie van Sassoon, deze pas recentelijk pas wetenschappelijk is bestudeerd en gedateerd door de huidige eigenaar, die Sotheby's weigerde te noemen.

De koolstofdatering bevestigde de datering in de 9e eeuw, waardoor het ouder is dan de Aleppo Codex en Leningrad Codex, twee andere bekende vroege Hebreeuwse bijbels.

Bron: https://www.cnbc.com/2023/02/15/oldest-hebrew-bible-auction.html